Раднички-Пролетер 2:0

Фудбалери Радничког победили су Пролетер из Новог Сада са 2:0, у утакмици шестог кола Суперлиге Србије.

Нишки тим је надиграо Новосађане у свим елементима фудбала и апсолутно заслужено је освојио нова три бода, чиме је сачувао стопостотан учинак на домаћем терену.

Изабраници Радоалава Батака повели су у 53. минуту поготком Гаврића, а коначан резултат поставио је Стоиљковић из пенала у 69. минуту. Могао је Раднички и убељивије да тријумфује, али је пропустио неколико стопостотних шанси.

Иначе, овај меч ће се памтити и по још две ситуације. На крају првог полувремена избила је општа туча између фудбалера два тима, у којој се није знало ко кога удара, а потом су гости из Новог Сада и судије направили невероватан превид у другом полувремену, па је Пролетер на овој утакмици извршио шест измена, а дозвољено је пет. Сада остаје да се види да ли ће Пролетер, судијски тим (Остраћанин, Минић, Караџић и Грујић) и делегат (Блечић) бити санкционисани због ове катастрофалне грешке и кршења правила, мада је у званичном протоколу са овог меча једна измена обрисана (Јоковић уместо Леандра) и очигледна је намера да се ова ситуација, која је недопустива и за најниже лиге, заташка и да не буде никаквих казни.

Меч је почео страховитим пресингом Радничког на половини Пролетера. Гости првих десет минута буквално нису могли да изнесу лопту преко центра, а само их је срећа спасила да не приме гол већ у трећем минуту. Пантелић је извео корнер са десне стране, лопта је прелетела све играче у петерцу и отишла на другу стативу, где је пала право на ногу усамљеном Тодору Петровићу. Везиста Радничког је са три метра распалио из све снаге и погодио пречку. Лопта је након овог ударца пала на саму гол-линију, тражили су домаћи од судије Остраћанина да покаже на центар, али је овај само одмахнуо руком и показао да се игра настави.

Само минут касније Гаврић је затресао мрежу Пролетера, после луцидног додавања Стоиљковића, али је погодак поништен због офсајд позиције. Након прегледаног снимка делује да су судије погрешиле у овој ситуацији и да је Раднички оштећен за чист гол.

Једину добру нападачку акцију на читавом мечу гости су извели у седмом минуту, када је дојучерашњи фудбалер Радничког Филип Кнежевић побегао по десној страни, а када је могао да квалитетно проигра своје саиграче у казненом простору, испречио се млади Ћирковић и пожртвованом интервенцијом отклонио опасност испред голмана Ристића.

Раднички је до краја првог полувремена претио из прекида. Гаврић је два пута покушао из слободног ударца, извели су домаћи четири корнера, али је Пролетер некако успео да се одбрани.

На крају првог полувремена десила се већ описана туча, а епилог је искључење једног члана стручног штаба Пролетера, те жути картони за шефа стручног штаба Радничког Радослава Батака, штопера Жарка Марковића и дефанзивца гостију Леандра.

Бедем Новосађана Раднички је пробио у 53. минуту. Аксентијевић је из аута на десној страни терена упослио Којића, овај је одлично центрирао, а Гаврић, на кога дефанзивци Пролетера нису обратили пажњу, је остао сам и прецизним ударцем са десетак метара послао лопту у мрежу, за 1:0. Гаврић је овај гол прославио тако што је узео дрес Ненада Шљивића и показао га у камере, чиме је пружио подршку саиграчу који је у среду доживео тежак прелом руке на тренингу.

Само минут касније Нишлије су могле да удвоструче предност. Тодор Петровић је покушао са пет метара, али му се у последњем тренутку испречио Андрејевић и избацио лопту у корнер.

Пролетер је потом кренуо напред у покушају да изједначи и оставио велики простор домаћину за контре. И управо се у једној муњевитој контри у 68. минуту млади Кристијан Живковић стуштио ка голу новосадске екипе, ушао у казнени простор, где га је са леђа срушио Андрејевић. Судија Остраћанин се није двоумио и показао је на белу тачку. Пенал је минут касније сигурно извео Стоиљковић и поставио коначних 2:0.

У финишу је домаћин пропустио колосалну прилику за трећи гол. Суботић је изашао сам пред голмана Илића, пласирао лопту испод њега, али је она завршила на стативи.

РЕЧ ТРЕНЕРА:

Радослав Батак, Раднички:

Очекивали једну овакву утакмицу. Борбену и праву такмичарску. Знали смо да је Пролетер добар тим и шта нас очекује. Добро смо отворили меч, кренули смо агресивно и високо и већ на старту смо погодили пречку. Након тога смо имали још неколико шанси, али нисмо успели да то материјализујемо. На полувремену смо се договорили да останемо хладне главе, да наставимо у истом ритму и тако је и било. Дали смо два гола, могли смо још неколико и заслужено смо славили. Идемо сада на паузу, имамо две недеље за наспоран рад и очекујем да ћемо у наставку сезоне бити још бољи и на вишем нивоу. Мени заиста није јасно зашто сам ја добио жути картон на овом мечу, када сам само раздвајао играче који су учествовали у тучи. Али, прихватам одлуку судије и не желим да превише причам о томе.

Бранко Жигић, Пролетер:

Ја сам тек после меча сазнао да смо извршили шест измена. Ми смо у паузи заменили једног играча, касније током игре још пет у три интервала и заиста не знам да ли смо прекршили правила. Уколико јесмо, ја се извињавам свима. Четврти судија и делегат су такође морали да воде рачуна о томе. Не тражим ја кривце у њима, нити у мом стручном штабу. Ја нисам имао намеру да мењам шест играча и још једном се извињавам. Што се тиче саме утакмице, Раднички је заслужено победио. Ми смо били истрошени после утакмице са Црвеном звездом, коју смо несрећно изгубили. Знали смо да је Чаир јако тежак терен и нисмо успели да издржимо. Први гол смо примили из аута, што је недопустиво, али ја мислим да је тај аут био за нас, а не за њих. Заслужено смо поражени и сада нам остаје да максимално искористимо ову паузу и да након ње доведемо Пролетер тамо где му је и место на табели Суперлиге.