О клубу

Фудбалски клуб Раднички из Ниша основан је 24. априла 1923. године, када постаје члан Лоптачког подсавеза и почиње да игра своје прве утакмице. Од сезоне 1925/26 клуб је наступао у оквиру фудбалске лиге Моравске жупе. У периоду шестојануарске диктатуре 1929.године клуб је неколико година био угашен, као и у периоду Другог светског рата. Након обнове клуба 1945.године, клуб је ушао у период сталног успона. У сезони 1961/62 Раднички Ниш се пласирао у Прву савезну лигу након чега је постао снадардни прволигаш и поврем успешан представник Југославије у европским куповима. Раднички је 1975.године постао победник Балканског купа, а у финалу тог такмичења учествовао је и 1989.године. Најзначајнији резултати на иностраној сцени су везани за учешћа у УЕФА купу и најбољи резултат, полуфинале, остварен је 1982.године. Период након распада Југославије био је тежак период и за Раднички, а клуб је више пута стизао и до трећег ранга такмичења. Раднички је поновни члан елитног ранга од сезоне 2012/13, по први пут након сезоне 2002/03. У сезони 2017/18 успео је да освоји 3. место у шампионату Србије и тако обезбеди пласман у квалификације за Лигу Европе. Већ наредне сезоне 2018/19 по први пут у клупској историји шампионат завршава на 2. месту, а у Kупу Србије стиже до полуфинала.

Боје клуба су црвена, бела и плава, а на грбу клуба налази се симбол града Ниша, капија градске Тврђаве.

Раднички своје утакмице игра на градском стадиону Чаир, који има капацитет од 18.151 места за седење.

Због лепршаве и атрактивне игре у међународним такмичењима добија надимак који га и данас краси – Реал са Нишаве. Навијачи клуба, “Мераклије”, званично постоје од 1989. године, а окупљају се на јужној трибини стадиона.